0533 945 21 52 0850 425 2152

Mutfak Temizliğinde Pratik Çözümler

Süngerin Ömrü

Mutfak temizlik süngerlerinin uzun ömürlü olması için soğuk suyla çalkalayın ve iyice sıkın.

Teflonda Oluşan kirler

Teflon tavalardaki kirler için bir su bardağı suya iki çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke karıştırın. Sirkeli ve karbonatlı suyu tavanın içine döküp on dakika kaynatın. Lekenin tamamıyla geçtiğini görürsünüz.

Kolay Bulaşık

Mutfakta yemek hazırlarken, lavabonun deliğini tıkayıp sabunlu suyla doldurun. Yemeği hazırladığınız sırada kirlenen kapları sabunlu su dolu lavaboya bırakın. Yemeği ocağa koyduğunuz zaman kirlenen kaplar da temizlenmiş olur. Bu yöntemi diğer bulaşıklarınız için de kullanabilirsiniz. Daha sonra bulaşıkları yıkamak size hiç de zor gelmeyecek.

Yemeğin Dibi Tutarsa

Lavabonun içini soğuk suyla doldurun. Sıcak tencereyi kapağını açmadan suya koyup, 15 dakika bekletin. Daha sonra yemeği başka bir tencereye alın. Soğuk su yemeğin yanık tadını alacaktır.

Çaydanlığın Temizlenmesi

Çaydanlıklardaki kireç tortularını temizlemek için 15 dakika kadar içine sirke kaynatmanız ya da çaydanlığın içine yumurta kabuklarını koyarak kaynatmanız yeterlidir.

Izgaraları Temizlerken

Fırın ızgaralarındaki kir ve lekeleri gidermek için sünger taşıyla ızgarayı iyice ovmanız yeterlidir.

Bakırları Parlatmak

Bir litre sirekeye üç yemek kaşığı tuz atıp iyice çalkalayın. Sonra bu karışımı bakır kapların üzerine serpin, kısa bir süre beklettikten sonra temiz bir bezle silin.

Kahve Değirmenini Temizlemek İçin

Kahve değirmenine sinen kokuyu çıkarmak için bayat ekmeği parçalara ayırın ve kahve değirmeninde çekin, koku kalmayacaktır.

Şamdanların Temizliği

Lekeli Şamdanlarınızı derin dondurucuda 30 dakika tutmanız yeterli. Daha sonra kir ve lekeler kolayca temizlenecektir.

Yanmış Tencereler

Bir miktar kabartma tozu ya da çamaşır  deterjanını suyla karıştırın, bu karışımı tencerenin yanan kısmına sürün ve bir gece bu şekilde bekletin. İyice durulayın.

TIKLA HEMEN ARA